ÖRME VE İNTERLOK KUMAŞ, TEKSTİL MÜMESSİLLİĞİ İÇİN NEDEN ÇOK ÖNEMLİ?

Geçmişten günümüze doğru geldiğimizde insanlık tarihi boyunca birbirinden türetilen ya da bambaşka özelliklere sahip olan kumaşlar kullanılmıştır. Kimi kumaşlar soğuktan korurken, kimi kumaşlar ise vücudun hava almasını yani ferahlamasını sağlamaktadır. Tekstil mümessilleri ise doğru bölgede, doğru kumaş türünün tanıtımını yapmalı ve insanların ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

ormekumas

Bu noktada örme ve interlok kumaş, tekstil mümessilliği için oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bunun nedenini ise yazımızın geri kalanında örme ve interlok kumaşlar ile ilgili verdiğimiz bilgileri okuyarak anlayabilirsiniz.

Örme Kumaş Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Örme kumaş üretimi kapsamında pek çok farklı şekil üzerinden ele alınarak hazırlanmaktadır. Genel olarak örme kumaş, ipliklerin tek ya da topluca beslenmesi ile beraber iğne veya örücü elemanların yardımı ile birlikte ipliklere ilmek formu kazandırılması üzerinden hazırlanmaktadır. Yan yana ya da boylamasına tasarım ile ele alınabilmektedir. Bu işlemler sonucu hazırlanan kumaşa, örme kumaş denir.

orme

Genel olarak örme kumaşın özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

İplikler araclığıyla en hızlı şekilde kumaşa dönüşebilmektedir.

Yumuşaktır.

Dolgun bir görüntü ve yapısı bulunmaktadır.

Esnek ve elastik bir yapıya sahiptir.

Çok çeşitli ürünlerde kullanılmaktadır.

Vücudu saran bir yapıya sahiptir.

Örme kumaşların ise oldukça fazla çeşidi vardır. Bu çeşitler; süprem, interlok, ribana, kaşkorse, pike, iki iplik, üç iplik, selanik, havlu, fileli kumaşlar ve polar olarak sayabiliriz. Tabii ki örme kumaş çeşitlerine örnekler daha da arttırılabilir.

Örme Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Geçmişten günümüze doğru baktığımızda en fazla kullanılan kumaş türlerinden biri olan örme kumaşların kullanım alanı oldukça geniştir. Düz örme makinelerinde genellikle kışlık ve mevsimlik kazaklar üretilir. Süveter, hırka ve benzeri ürünlerin örülmesinde de kullanılan bu makineler dış giyim sektöründe yoğun olarak kullanılır. Ayrıca örme kumaşların kullanım alanları gün geçtikçe artmaktadır.

İnterlok Kumaş Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

İnterlok kumaş, sıkı ve düzenli görünüme sahip örme kumaş çeşididir. Sadece çift plakalı yuvarlak örme makinelerinde, silindir ve kapak iğnelerinin birbirlerine dik ve karşılıklı bir şekilde yerleştirmeleri ile elde edilen çift katlı bir örme kumaş türüdür.

interlokkumas

İnterlok kumaşların başlıca özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

Ön ve arka yüzde aynı görünüme sahip olduğu için çift yüzlüdür.

Ön ve arka yüzzü pürüzsüzdür.

Desen ve yüzey dizaynı sınırlıdır.

Dikey yönde, yatay yöne göre daha yüksek bir elastikiyet özelliğine sahiptir.

Sık bir yapıya sahip olan, daha stabil kumaşlardır.

Diğer tek iplikli örme kumaşlara göre en yüksek gramajlı örme kumaşlar elde edilebilir. Sık olduğu için birim alanda daha fazla iplik bulundurur.

Boyutsal stabilitesi ve şeklini koruma özelliği yüksektir. Gerdirilip bırakıldığında kolayca eski formuna döner.

Fazla gerilmeye maruz kaldığında ilmek bir uçtan kaçma eğilimi gösterir.

Ön ve arka yüzey arasında boşluk olduğundani daha iyi ısı yalıtımı sağlar. Yani diğer tek iplikli örme kumaşlara göre daha sıcak tutar.

Hacimli yapısı sayesinde nem alma özelliği iyidir.

İnterlok kumaşların; OE interlok, penye interlok, grimelanj interlok, çizgili interlok, ring interlok ve çelikli interlok gibi çeşitleri vardır.

İnterlok Kumaş Nerelerde Kullanılır?

İnterlok kumaşlar iç giyim, kışlık, yazlık, spor kıyafetleri, pijama, tıbbi elbiseker ve bir çok yerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda interlok kumaşlar jarse ya da astarlık kumaş olarak çeşitli formalık ürünlerde de kullanılır.

interlok

Pamuklu interlok kumaş ile bebek kıyafetleri üretilirken, çelik interlok kumaşları ile üretilen tayt ve elbiseler hem uygun fiyatıyla hem de kullanım rahatlığıyla dikkat çekmektedir.

Bu yazımızda sizler için örme ve interlok kumaşın özellikleri, çeşitleri ve nerelerde kullanıldıklarına dair bilgiler verdik.

İlginizi Çekebilir : UZMANINDAN TEKSTİL MÜMESSİLLİĞİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *