EN ÇOK TEKSTİL FİRMASI OLAN ŞEHİRLER

Ülkemizin çeşitli şehirlerinde, çeşitli sektörler ön plana çıkmaktadır. Tekstil sektörü, ön plana çıkan ve ekonomimizde önemli bir yere sahip olan sektörlerden biridir. Peki tekstil sektöründe hangi şehirlerimiz ön plana çıkmaktadır?

Bu yazımızda sizler için en büyük tekstil şehirleri, İstanbul tekstil firmalarının önemi, Bursa tekstil firmalarının önemi ve tekstil firmalarının karşılaştıkları zorluklardan bahsedeceğiz.

tekstilfirmalari

En Büyük Tekstil Şehirleri

Ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip olan hazır giyim ve tekstil sektörü; üretim, ihracat ve istihdam sağlama konusunda da önemli bir rol oynamaktadır.

Türkiye, hazır giyim sektöründe dünyanın en önemli üreticileri arasında yer almaktadır. Hazır giyim, ihracatta sektörel olarak %10’luk bir pay ile önemli bir yüzdeyi oluşturmaktadır. İşletme sayısı ve üretim bakımından sektör belli şehirlerde yoğunluk göstermektedir.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Girişimci Bilgi Sistemi verilerinden yola çıkarak o şehirleri, yoğunluklarına göre şöyle sıralayabiliriz; İstanbul, İzmir, Tekirdağ-Kırklareli, Bursa, Denizli, Ankara, Mersin, Adana, Malatya, Adıyaman ve Gaziantep şeklindedir.

İstanbul Tekstil Firmalarının Önemi

istanbultekstilfirmalari

Pek çok sektörde olduğu gibi hazır giyim ve tekstil sektöründe de İstanbul tekstil firmaları ilk sırada yer almaktadır. Sektörü oluşturan firmalar, %61,2 gibi bir yüzde ile İstanbul ekonomisinin ortalama %20’sini oluşturmaktadır.

Türkiye’de modanın merkezi ve pek çok açıdan adeta kalbini oluşturan İstanbul, hazır giyim ve tekstil sektörünün de kalbini oluşturmaktadır. İstanbul’da tekstil ve hazır giyim sektörünün merkezi ise Osmanbey’dir. Merter, Bayrampaşa, Güngören ve Zeytinburnu ise önemli üretim merkezleri arasında gelmektedir.

Tekstil toptancıları bakımından zengin olan bu semtler giyim konusunda da özellikle uygun fiyatları ile dikkat çekmektedir.

Bursa Tekstil Firmalarının Önemi

bursatekstil

Bursa, Türkiye’nin en önemli tekstil şehirleri arasında yer almaktadır. Havlu denilince akla gelen ilk şehirlerden biri olan Bursa, sektörün %2,5’ini bünyesinde barındırmaktadır.

Bursa, 1500 yıllık geçmişi ile Türkiye’de tekstilin tarihini oluşturmaktadır. İpek üretimi ile ön plana çıkan Bursa, dünyanın en önemli tekstil ve ticaret merkezleri arasında yer almaktadır.

Dünyanın önde gelen markalarına kumaş ve konfeksiyon olarak da üretim yapan Bursa, günümüzde ise özellikle ev tekstili, çocuk-bebek giyimi ve konfeksiyonu alanında Türkiye’nin önde gelen üreticilerindendir. Türkiye’deki bebek ve çocuk konfeksiyon üretiminin büyük çoğunluğu Bursa’da gerçekleşmektedir.

Tekstil Firmalarının Karşılaştıkları Zorluklar

marka

Her sektörde olduğu gibi tekstil firmaları da farklı zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu zorlukların bazıları ise şu şekildedir;

Tekstil sektöründe ciddi bir vizyon ve strateji eksikliği bulunduğu için birçok işletme çalışmalarını gelecekte hangi yöne çevireceği konusunda kararsızdır.

Çin tekstilinin yarattığı haksız rekabet çok önemli bir sorundur. Özellikle temel ve standart tekstil ürünlerinde Çin firmaları ile rekabet imkansızdır.

cinfirmaları

Sektörün sorunu, tasarım yapamamak, marka olamamak ve moda yaratamamaktır.

Bunlar ve bunlara benzer daha birçok zorluk ve sorun yazılabilir.

Bu yazımızda sizler için en büyük tekstil şehirleri, İstanbul tekstil firmalarının önemi, Bursa tekstil firmalarının önemi ve tekstil firmalarının karşılaştıkları zorluklardan bahsettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir