BEŞ MADDEDE KONFEKSİYON NEDİR ?

Hayatımızda konfeksiyon ve tekstil kelimelerini mutlaka duymuşuzdur. Hatta duymakla kalmayıp sık sık kullanmışızdır. Peki kullandığımız ya da duyduğumuz bu kelimeler ile ilgili ne kadar bilgi sahibiyiz?

Bu yazımızda sizler için konfeksiyon nedir , tekstil konfeksiyon nedir, konfeksiyon ürünleri nelerdir ve konfeksiyon mümessilliğinin püf noktaları nelerdir sorularına cevap vereceğiz. Ayrıca tekstil ile konfeksiyon arasındaki farklar ve benzerliklerden bahsedeceğiz.

konfeksiyon

Konfeksiyon Nedir?

Konfeksiyon ya da diğer adıyla hazır giyim, elbise üretim sürecinde, hazır giyim eşyası diken, aksesuar ve paketleme gibi son işlemlerin uygulandığı sanayi koluna verilen isimdir. Kumaşların çeşitli ve belli ölçülerde kesildiği, dikiş işlemlerinin yapıldığı ve aksesuar, etiket gibi tüm parçaların eklenip tüketime hazır hale getirildiği endüstri koludur.

Konfeksiyon özellikle dokuma cinsi kumaşın kesimhanelerde kesildikten sonra dikiş makineleriyle isteğe göre biçim ve şekillerde dikildiği dokumacılık üretiminin son aşamasının yapıldığı işletme türüdür. Konfeksiyonda makineleşme az olduğu için, en çok istihdam sağlayan tekstil dalıdır.

Konfeksiyon da üretim, genellikle değişik yapı ve karakterlerde, farklı büyüklüklerde üretim birimleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Ayrıca işletmelerde herhangi bir işlem için uzman kişilerden faydalanır ve roller kesin olarak bellidir.

Bunlara ek olarak konfeksiyon kelimesi, günlük hayatta sık sık kullandığımız kelimelerden biridir ve dilimize Fransızca’dan geçmiştir. Türk Dil Kurumuna göre konfeksiyon kelimesi, hazır giyim eşyası ve hazır giyim eşyası diken sanayi kolu anlamına gelmektedir.

konfeksiyon

Tekstil Konfeksiyon Nedir?

Tekstil Konfeksiyon ya da diğer adıyla Kesim Teknisyeni, tekstil atölyelerinin kesimhane bölümlerinde kumaşı istenilen ölçü ve nitelikte kesen kişidir.

İşletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç-gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanır. Ayrıca işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine katkı sağlar. Mesleğin verimlilik, kalite gereklerine uygun olarak belli başlı görevler üstlenir:

Kumaşı model ve kesim listesi doğrultusunda depodan almak.

Maliyet hesaplama çalışmaları yapmak.

Etiketleme ve eşleme yapmak.

Mesleği alanındaki gelişmeleri takip etmek ve uygulamak gibi çeşitli pek çok görev ve işlemleri yerine getirir.

Tekstil İle Konfeksiyon Arasındaki Farklar ve Benzerlikler

Konfeksiyon ve Tekstil kelimeleri birbirleri ile karıştırılmaktadır. Konfeksiyon hazır giyim üreten sanayi dalına verilen isim iken Tekstil ise bütün bir süreci kapsayan sanayi dalıdır.

tekstilkonfeksiyon

Tekstil sektörünün faaliyet alanı, elyafın elde edilmesinden ve elyaftan iplik, mamul kumaş yapımına kadar uzanır. Hazır giyim kumaştan giyim eşyası elde edilene kadar olan süreci kapsar . Konfeksiyon hazır giyim üreten sanayi dalına verilen isimdir. Kısaca tekstil kelimesi bütün bir süreci kapsayan bir anlam ifade eder. Konfeksiyon tekstilin sadece bir koluna verilen isimdir

Konfeksiyon Ürünleri Nelerdir?

Ürünlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Atlet, sütyen, külot ve fanila gibi iç giyim

Pantolon, ceket ve elbise gibi dış giyim

Palto, pardösü, mont ve kaban gibi üst giyim

Çarşaf, döşemecilik, eldiven, yatak, koltuk ve şapka gibi diğer ürünler şeklindedir.

konfeksiyon

Konfeksiyon Mümessilliğinin Püf Noktaları Nelerdir?

Hazır giyim sektöründe konfeksiyon mümessili ile çalışmanın en önemli noktası güvendir. Aslında tekstil mümessili ile çalışmaktan pek farkı yoktur. Güven ortamı oluşmamış ise sürekli olarak içinizde bir kuşku olacak ve aklınızda soru işaretleri oluşacaktır.

tekstilmumessili

Konfeksiyon mümessili güvenilir, profesyonel ve alım-satım işlemelerini yöneteceği için pazarlara hakim biri olmalıdır. Ayrıca teknoloji takip edip, yeniliklere açık biri olması da olmazsa olmazlardandır diyebiliriz.

Bu yazımızda sizler için konfeksiyon nedir ? tekstil konfeksiyon nedir ? konfeksiyon ürünleri nelerdir ve konfeksiyon mümessilliğinin püf noktaları nelerdir ? sorularına cevap verdik. Ayrıca tekstil ile konfeksiyon arasındaki farklar ve benzerliklerden bahsettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir