MÜMESSİLDEN FASON ÜRETİM İLE İLGİLİ UYARILAR?

Kurumsal firmalar ürünlerini kendi üretim tesisinde hazırlar. Bu firmanın kurumsal kimliğinin zarar görmemesi için çok önemlidir. Sebebi ise uzun yılların emeği ile inşa olan markanın zarar görmemesidir. Fakat bazı ani gelişen durumlarda üretim kapasitesi talebi karşılamaya yetmeyebilir. Böyle durumlarda üretim hacmini arttırmak için fason üretimi tercih etmeniz gerekir.

Bu yazımızda sizler için fason üretim ile ilgili merak konusu soruları cevaplayacağız.

tekstilmumessil

Fason Üretim Nedir?

Fason üretim, bir firmanın başka bir üretici firmaya kendi talepleri doğrultusunda ürün sipariş etmesidir. A firması olarak B firmasından X ürününü istersiniz. B firması da ürünü hazırlayıp size yani A firmasına teslim eder. Bu ön bilgilerle birlikte şunu da ifade etmeliyim. Fason üretimde atölyeden istediğimiz ürünün markası, üretim yaptıran firmaya ya da üreticiye ait olabilir. Bir de üretilen ürünün pazarlaması, taraflardan herhangi biri tarafından gerçekleştirilebilir.

Fason üretim, bir firmanın başka bir üretici firmaya kendi talepleri doğrultusunda ürün ürettirmesi anlamına gelmektedir. Fason üretimde üretilen ürünün markası, üretim yaptıran firmaya ya da üreticiye ait olabilir. Yine aynı şekilde üretilen ürünün pazarlaması, taraflardan herhangi biri tarafından gerçekleştirilebilir.

Tekstil Atölyeleri ve Fason Üretim

Tekstil atölyelerinde fason üretimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar mevcuttur. Bunlar;

Fason üretimini yapan atölye ya da fabrikalar bu işi özen ve disiplinle yapmalıdır.

Fasonculuk hizmeti veren atölyeler bir tekstil ürününün piyasa ihtiyaçlarına göre çalışmalıdır.

Kirli, defolu, regulası tam yapılmamış ürünlerin tüketiciler tarafından çok iyi incelendiği akıldan çıkarmamalıyız. Bundan dolayı fasoncunun bu işlemlere önem vermesi gerekir.

tekstilatolyeleri

Atölye seçimi kadar fason atölyelerindeki çalışanların seçiminde de dikkatli olmalısınız. Mesela fason işinin son adımında bulunan ütücülerin işçilikleri son derece önemlidir. Son ütücü, ürünü sunuma hazırlayan kişidir.

Diğer bir konu da sözleşmedir. Fason üretimi siparişi veren firma iseniz fason atölyesi ile ayrıntıları net bir sözleşme imzamalısınız. Bu ileride yaşayacağınız sorunların önünü almanızı sağlar. İki tarafın da güvenli bir şekilde işine odaklanması için sözleşme çok önemlidir.

Profesyonel fason atölyeleri ile çalışmanız garanti hizmeti almanız demektir. Garanti kapsamında sözleşmede geçen eksikleri daha sonra düzeltebilirsiniz. Hatalı veya defolu ürünler marka değerinizi düşürür. Bunu önlemenin tek yolu garantili hizmet almaktır.

Fason Üretim Prosedürü Nedir?

Sipariş verme yöntemleri farklılıklar arz edebilir. Mesela A’dan Z’ye tüm üretimi atölyeye sipariş geçerseniz tüm sorumluluk atölyenin olur. Ürünün çizimini yapıp hazırlayan stilist, ürünün mimarıdır. Stilistin yapacağı çok küçük bir hata dahi tüm partiye yansıyacağı için işini iyi ölçüp biçmelidir. Stilist modelini tamamladıktan sonra işi kesimciye devreder. Kesim işi de çok önemli bir aşamadır.

fasonuretimnedir

BUu aşamada gerçekleşecek bir hata tüm partiye zarar verecektir. Kesim yapan elemanların dikkatli davranmaları gereklidir. Bu nedenle fason atölyesini bu sorumluluğu üzerine almamak için genellikle firmadan dikime hazır malzeme ister. Bu durumda üretim sonucu oluşabilecek bu tür hatalar siparişi veren kuruluşa ait olur.

Bunlara ek olarak tekstil sektöründe fason üretim işi için herhangi bir atölye ile anlaşmak istiyorsanız sözleşme yapmalısınız. Bu ürün ve firmanızı güvenceye almanız demektir.

Tekstil Mümessili İle Fason Üretimi

Mümessiller temsil ettikleri firma için fason üretimi yapan işletmeler ararken dikkat etmesi gereken bazı hususlar mevcuttur.

mumessilsozlesme

Hizmet alacağı firmalar konusunda tekstil mümessili çok dikkat etmelidir. Mesela firma seçiminde temel amaç, iş ahlakı olan bir fason üretim atölyesiyle resmi iş sözleşmesi aracılığıyla anlaşmaktır.

Profesyonel iş ahlakıyla çalışan firmalar, ürünlerin model ve kumaşlarının tam ve eksiksiz olduğunu kontrol ederek ürün teslim eder.

Bu yazımızda sizler için fason üretimi ile ilgili merak edilen soruları cevapladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir