TEKSTİL MÜMESSİLİ FİRMALAR İLE YURTDIŞINA İHRACAT’IN AVANTAJLARI NELERDİR?

Ticaretin boyutu, hizmet ağının genişliğine göre belirlenir. Bu nedenle yurt dışına satış yapabilen firmalar için ‘‘büyük’’ unvanı kullanılır. Ülkeler arasında alım satım yapıldığı bir ticaret ortamında her iki taraf da kazançlı çıkmaktadır. Çeşitli sektörlerdeki birçok firma, karşılıklı kazançtan faydalanabilmek için yurt dışına satış yapmaya yönelmektedir.

yurtdisinaihracat

Bu yazımızda sizler için yurt dışına satışın önemli bir yer tuttuğu tekstil mümessiliğinde, ihracat nasıl yapılır ve ihracat yapılırken nelere dikkat edilmelidir gibi soruları cevaplandıracağız.

Mümessil Firmalar İle Yurt Dışına İhracat Nasıl Yapılır?

İhracat, kısaca dış satım ya da yurt dışına satış olarak tanımlanmaktadır. Genel itibariyle ihracatı şöyle tanımlayabiliriz; bir malın, bir ülkenin gümrük sınırlarının dışına ya da serbest bölgelere, yürürlükteki ihracat ve gümrük yönetmeliği kapsamında çıkması ya da satışı demektir. Söz konusu ihracatı, ihracatçı unvanıyla, İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğine üye, vergi numarasına sahip, gerçek ya da tüzel kişi statüsüne sahip kişi ve kurumlar yapar.

yurtdisitekstil

İhracat temel olarak yurt dışına atış olsa da bu satışı yapmanın farklı yöntemleri vardır. Her bir yöntemin kendin özelinde uyması gereken yönetmelikler ve karşılanması gereken şartlar mevcuttur.

Tekstil Mümessili Firmalar İle Yurtdışına İhracat Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir?

Yurt dışına ihracat yapılırken şu aşamalara dikkat edilmelidir:

İhracata hazırlık

Hedef pazar seçimi

Hedef ürünün belirlenmesi

Müşteri bulmak ve tanıtım

Dış pazara giriş yönteminin belirlenmesi

Dağıtım kanallarının seçimi

Fiyatlandırma

İhraç eşyasına ilişkin yasaklar, kontroller ve izinler

Teklif hazırlanması

Satış sözleşmesi hazırlanması

İhracatta kullanılan belgeler

Dolaşım belgeleri

İhracat işlemlerinde Gümrük İdaresinde aranan belgeler

İhracat ödeme şekilleri

İhracatta teslim şekilleri gibi dikkat edilmesi gereken pek çok aşama ve madde vardır.

Hangi Ülkeler Ne Tür Kumaş Talep Ediyor?

2020 yılı verilerine göre Türkiye’den en fazla hazır giyim ve konfeksiyon ihraç eden ülkerlerin başında Almanya, İspanya ve İngiltere gelmektedir. Almanya^ya 2,8 milyar dolarlık ihracat yapılırken İspanya’ya 1,9 milyar dolarlık, İngiltere’ye ise 1,7 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Bu ülkelerin ardından ise 1,1 milyar dolarlık ihracat rakamları ile Hollanda ve 722 milyon dolarlık ihracat ile Fransa geldi.

tekstilmumessilifirmalar

Bu ülkelerin ardından sırasıyla ABD, İtalya, Danimarka ve İsrail Türkiye’nin hazır giyim ve konfeksiyon ihracatında diğer önemli pazarlarıdır.

İstanbul’un Tekstil Mümessilliği İçin Önemi Nedir?

Pek çok sektörde olduğu gibi hazır giyim ve tekstil sektöründe de İstanbul ilk sırada yer almaktadır. Tekstil firmaların yaklaşık %62’lik bir oran ile İstanbul ekonomisinin ortalama %20’sini oluşturmaktadır.

Türkiye’de modanın merkezi olması ve pek çok açıdan adeta ülkenin kalbini oluşturması nedeniyle İstanbul, hazır giyim ve tekstil sektörünün kalbini oluşturmaktadır. İstanbul’da tekstil ve hazır giyim sektörünün kalbi ise Osmanbey’de atmaktadır. Merter, Bayrampaşa, Güngören ve Zeytinburnu ise önemli üretim merkezleri arasında gelmektedir. Tekstil toptancıları bakımından zengin olan bu semtler giyim konusunda özellikle uygun fiyatları ile dikkat çekmektedir.

tekstilmumessilfirmalar

Bu yazımızda sizler için tekstil mümessili firmalar ile ihracat yapılırken bilinmesi gereken soruların cevaplarını verdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir